Keijo Räisänen luotsaa Veneseuraa

Puumalan Veneseura ry:n puheenjohtajana jatkaa Wennon konemestari Keijo Räisänen. Varapuheenjohtajana toimii edelleen Jouni Hämäläinen.

Hallituksen jäseniä ovat puheenjohtajien lisäksi Jari Ahonen, Arvo Vehassalo, Veikko Nurhonen ja Pekka Kitunen.

Veneseuran henkilöjäsenmaksu on 30 euroa, perhejäsenmaksu 40 euroa. Pienveneiden katsastusmaksu on 40 euroa jäseniltä ja 70 euroa ulkopuolisilta.

Wenno ajoi viime kaudella 521 mailia 24 päivän aikana. Matkustajia oli noin 1 300. Halkoja kului kesän aikana viitisenkymmentä mottia.

Tulevana kesänä (2016) pidetään Puumalassa juhlaregatta kunnan ja seurakunnan 400-vuotisjuhlien kunniaksi. Regatta on heinäkuun ensimmäisenä viikonloppuna, jolloin alukset kokoontuvat Sahanlahdelle perjantai-iltana 1.7. ja siirtyvät lauantaina Puumalan satamaan.

Maanantairisteilyt ovat ohjelmassa jälleen heinäkuussa ja elokuun ensimmäisenä maanantaina. Kesän aikana ajetaan myös muun muassa hää- ja syntymäpäiväristeilyjä sekä Puumala-Seuran yleisöristeily Rokansaareen heinäkuun puolivälissä. Kesän 2016 risteilykesä varattiin täyteen jo joulukuussa.